Філія Пирятинського ліцею Пирятинської міської ради

Вчимося говорити з дітьми

Вчимося обговорювати з дітьми

складні питання

Розмовляти з дітьми не завжди легко, особливо коли вони стають підлітками. Підлітків хвилюють вугрі, надмірна вага, менструація, пізній або ранній фізичний розвиток, секс, шкільне навантаження, нудьга, сварки з батьками, дружба та гроші.

Батькам важко вгамувати несподівані зміни настрою підлітків та їх невизнання авторитету дорослих, у той час коли підлітки невпевнено балансують між дитинством та дорослістю. Але, незважаючи на всі ці труднощі, батьки та їхні діти – підлітки знаходять все – таки способи спілкуватися. Будьте терплячими.

Як починати?

Створіть сприятливі умови!

-        Виберіть час, коли ви і ваша дитина нікуди не поспішаєте та маєте час поговорити

-        Розмовляйте, коли ви щось робите зі своєю дитиною, наприклад, їдете кудись на машині, готуєте їжу

-        Залиште десь у домі книгу або статтю про СНІД, щоб дитина її прочитала

-        Дайте книгу або статтю про ВІЛ/СНІД дитині та спитайте, що вона про це думає

-        Перед тим як розпочати розмову, почитайте про ВІЛ/СНІД у місцевій бібліотеці або закладах охорони здоров я

-        Запропонуйте тему для розмови. Навіть якщо почуєте у відповідь: «Ой, мамо (тату)!» або «Гм!», це не завжди означає, що ваша дитина вже все знає або не хоче розмовляти

Коли говорити?

Починати розмову на такі теми, як СНІД, слід у такі моменти:

-        Наприкінці телевізійної або радіопрограми, у якій згадували про СНІД

-        Після того, як ви прочитали статтю про СНІД

-        Коли хтось дає неправильну інформацію про СНІД

Що говорити?

Ось кілька способів розпочати розмову про ВІЛ/СНІД

-        Що вам розказували про СНІД у школі?

-        Учора ввечері я чув репортаж про СНІД у новинах. Ти коли – небудь розмовляєш про СНІД зі своїми друзями?

-        Я читав статтю, в якій говориться, що використання спільних голок призводить до швидкого поширення Сніду. Вам розповідали щось про це у школі?

-        Хтось на роботі сказав, що у класі його доньки обговорювали тему презервативів. А у вашому класі щось про це говорили?

-        Ти коли – небудь думаєш про СНІД?

Зробіть це разом!

1.    Подивіться разом телевізійну програму. Запросіть свою дитину подивитися з вами телевізійну програму, сказавши: «Сьогодні йде спеціальна програма про СНІД, подивимося її разом, гаразд?». Під час програми запишіть речі, про які ви б хотіли поговорити. Попросіть дитину зробити те саме.

2.    Знайдіть можливість бути разом частіше! Визначте постійний час, коли ви можете побути з кожним зі своїх дітей.

3.    Досліджуйте ВІЛ/СНІД разом. Інколи буде цікаво провести спільне дослідження про СНІД (або інші теми). Це не повинен бути якийсь великий проект – досить одного візиту до бібліотеки чи лікарні.

4.    З ясуйте, що кожен з вас, - проведіть «інтерв ю», - це спосіб дати нагоду всім висловитися.

5.    Прочитайте разом книгу. Добрий спосіб розпочати обговорення СНІД або сексуальності – це знайти розумну книгу та дати її прочитати своїй дитині. Виберіть час, коли ви збираєтесь обговорити прочитане.